for kandidater
kandidat
finn jobb
registrér CV
finance & accounting
IT
engineering
HR & administrasjon
for kunder
kunde
våre tjenester
rekruttering
utleie
finance & accounting
IT
engineering
HR & administrasjon
har du et bemanningsbehov?
om Randstad
om Randstad
public relations
vår historie
vår strategi
kontakt oss
Business development
Oslo
Stavanger
Administrasjon
mitt Randstad
nøkkelinformasjon
personalhåndbok
home
|
om Randstad
|
nyheter
|
Ja, vi elsker jobben!
Kontakt oss
|
søk
|
logg inn
|
English
|
Norsk
om Randstad
om Randstad
om Randstad
public relations
vår historie
vår strategi
kontakt oss
Ja, vi elsker jobben!
12. mai 2011
Return to index
Ja, vi elsker jobben!
Norge og Danmark troner på topp med de mest fornøyde, men minst ambisiøse, arbeidstakerne i verden.
80 prosent av danske og 79 prosent av norske arbeidstakere er «svært fornøyde» eller «fornøyde» med arbeidshverdagen sin.
Det viser en stor internasjonal undersøkelse foretatt av Randstad, verdens nest største selskap innen rekruttering, bemanning og HR.
Norge og Danmark topper fornøyd-indeksen foran Luxemburg (78 prosent), Canada (77 prosent) og India (77 prosent). Rett etter følger Sveits (76 prosent) og Nederland (76 prosent).
RIKE LAND TOPPER LISTEN
Det er mange små, rike land i toppen av listen, og vi har lenge sett at Norge og Danmark er gode land å jobbe i. Det ser ut som høye lønninger, lav arbeidsløshet, et fleksibelt arbeidsmarked, høyt utdannelsesnivå og relativt lite hierarkiske arbeidsplasser skaper et godt arbeidsmiljø med fornøyde ansatte, sier Kristin Refsnes i Randstad Norge.
Svenskene er imidlertid ikke like fornøyde. Hos söta bror er 71 prosent fornøyd med jobben sin.
Verst står det til i Japan der kun 39 prosent er fornøyde. Det er også mange misfornøyde arbeidstakere i Kina, Ungarn, Singapore, Hellas og Slovakia.
LITE AMBISIØSE
På indeksen som viser ønsket og kampen for forfremmelser, er Norge og Danmark på motsatt ende av skalaen.
35 prosent av danskene og 34 prosent av nordmenn er for tiden fokusert på en forfremmelse.
Arbeidstagere i India er de mest ambisiøse arbeidstakerne i verden (88 prosent), mens italienere er de mest ambisiøse europeerne (80 prosent). Svenskene er like ambisiøse som sine skandinaviske naboer (34 prosent).
– Det skandinaviske arbeidslivet er relativt lite hierarkisk. Det kan være noe av forklaringen på at behovet for forfremmelser ikke er like sterkt.
– Samtidig er nordmenn og dansker veldig fornøyde med arbeidshverdagen, da er ikke behovet for noe nytt like stort, sier Refsnes.
© Randstad Norway
randstad.com
disclaimer
personvern policy
sideoversikt
kontakt oss
Development and Hosting by Bit Agency